Informace
Ubytování, spojení a ostatní
Ubytování v šardicích
- Penzion Šardice
- www.penzionsardice.cz
- info@penzionsardice.cz
- 777 745 521
- Ing. Ladislav Profota
- www.sklipek-sardice.webnode.cz
- lapro@email.cz
- 722 775 426
- Marie Petulová
- 737 138 784
- Ing. Jarmila Nešporová
- www.vinarstvinesporovi.cz
- vinarstvinesporovi@centrum.cz
- 603 903 789
- Statek Šardice
- www.stateksardice.cz
- stateksardice@seznam.cz
- 604 697 558
- Penzion u Buštíků
- www.penzionubustiku.cz
- zdenek.bustik@seznam.cz
- 607 908 134
- Vít Benešovský
- www.e-chalupy.cz
- 773 956 028
Ubytování v okolí
- Kyjov - Ubytování "U Kulky"
- Kyjov - Penzion Régio
- Bukovany - Bukovanský mlýn
- Vracov - DJ penzion
- Milotice - Šidleny (9 km) - Hotel Vinohrad
- Ratíškovice - Ubytování Na Zelnicách
- Terezín - Penzion Šohaj
- Hodonín (20 km) - Hotel Krystal
- Hodonín (20 km) - Hotel Panon
- Čejkovice (11 km) - Hotel-Penzion Albor
- Čejkovice (11 km) - Víno Sýkora - ubytování
- Penzion U Šťastných
- www.ustastnych.cz
- ustastnych@seznam.cz
- 728 921 227
- Svatoborský sklípek
- www.vinarstvi-dufek.cz
- m.dufkova@svatoborskysklipek.cz
- 604 452 983
- Zdeněk Machalínek, Hovorany
- www.vinarstvi-machalinek.cz
Spojení
V Čejči je možnost návaznosti na spojení do Hodonína a do Brna.
Tato spojení jsou orientační, doporučujeme si ověřit aktuálnost.
V Mistříně na trase do Kyjova je možnost návaznosti na spojení do Hodonína.
Veškeré spojení najdete na IDOS.
O vinařství v Šardicích
Vinařství je doloženo několika historickými pečetěmi od 14. století.
Ve Státním oblastním archívu v Brně jsou uloženy dochované „vinohradské regule“ z r. 1753 vydané opatem Pertscherem.
S vinařstvím je spojená i dochovaná stavba tzv. Loydrova sklepa z r. 1745, která byla součástí majetku augustiniánů. Klášteru patřil dosud zachovaný statek i historický sklep, nyní ve vlastnictví soukromé firmy. Rezidence nyní patří obci.
V současné době jsou registrovány viniční tratě: Hejdy, Kameny, Dubový-Červenice, Požární čtvrtě, Padělky, Bařinové čtvrtě, Hrubý kopec, Špitálka.
O obci
Obec Šardice leží 10 km jihozápadně od Kyjova, v okrese Hodonín, Jihomoravský kraj. Obec má cca 2.220 obyvatel.
Šardice patří mezi tradiční vinařské obce s dlouhou tradicí. Patří do vinařské podoblasti Slovácké, obcí prochází Mutěnická vinařská stezka.
Nejstarší kulturní památkou v obci je kostel sv. Michaela Archanděla a nejvýznamnější je Rezidence z roku 1742, dřívější sídlo augustiniánského kláštera na Starém Brně, kterému obec po staletí patřila.
Vinařská ratolest s hrozny a vinnými listy, spolu s vinařským nožem byla součástí všech dochovaných pečetí a jsou součástí i současného obecního znaku.
Obec Šardice se nachází v srdci zvlněné krajiny, tzv. Moravského Toskánska. Tato oblast patří k nejhezčím fotografickým lokalitám u nás.
O Rezidenci a G. J. Mendelovi
Obec po staletí patřila augustiniánskému klášteru na Starém Brně. Tento se také významnou měrou zasloužil o rozvoj vinařství v obci. Rezidence, bývalé reprezentační sídlo brněnských augustiniánů, vznikla v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. Uvnitř je kamenné schodiště, všechny místnosti jsou klenuté, stropy v místnostech 1. patra jsou zdobeny štukovým dekorem. Jako reprezentační sídlo brněnských augustiniánů byla vybavena potřebnými úředními a společenskými prostorami – prokuraturou, prelaturou, kaplí a dalšími hospodářskými a obytnými místnostmi. Sloužila nejen pro ubytování hospodářského inspektora, ale byla i letoviskem preláta a mnichů.
Na zdejší Rezidenci působil např. pokrokový opat Cyril František Napp a zakladatel nauky o dědičnosti Gregor Johann Mendel.
Folklor
Šardice mají svůj vlastní kroj. Kroj patří mezi kroje jihokyjovské. A jako do všech oblastí života obce i na kroji a folkloru se vinařství podepsalo. Téma vinné révy a hroznů se objevuje na některých vyšívaných, malovaných či jinak ztvárněných ornamentech. Hrozny, vinohrad či víno je vděčným tématem mnoha písní.
Gregor Johann Mendel
Gregor Johann Mendel , narozen 20. července 1822 v Hynčicích, zemřel 6. ledna 1884 v Brně.
Přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti.
Působil jako mnich a později jako opat augustiniánského kláštera na Starém Brně. Jako opat augustiniánského kláštera pak působil i v Šardicích, které ke klášteru patřily téměř 700 let.
Viniční tratě v Šardicích
Viniční tratě v Šardicích podle stávající legislativy: Padělky, Požární čtvrtě, Kameny, Dubový-Červenice, Hejdy, Bařinové čtvrtě, Špitálka a Hrubý kopec.
Viniční tratě v obci jsou písemně doloženy již ve 13. století. V 16. století jsou známé tratě Dubová, Hejdy, Nové, Kamenné, v 17. století dále tratě Šumperky, Červenice či Přední, Dlouhé a Krátké Úlehle. Řada tratí si zachovala svůj název dodnes.
Vinařská tématika je součástí jak historicky doložených pečetí, nejmladší z r. 1622, tak současného obecního znaku.
Vinařství bylo tradiční obživou občanů Šardic. Na zdejších svazích obrácených k jihovýchodu se rodily hrozny, z nichž bylo velmi jakostní víno, o které se zajímali i brněnští občané. Markrabě Jan Jindřich byl prvním, který vydal zvláštní horenský řád. Největším vinařem a odběratelem vína byl brněnský augustiniánský klášter na Starém Brně. Většina vína se odvážela do Brna. Ve Státním oblastním archívu v Brně jsou uloženy dochované „vinohradský regule“ z r. 1753 vydané opatem Pertscherem. O tom, že vinařství bylo vždy významnou součástí života obce svědčí i dochované mosazné pečetidlo z r. 1622 s vinařskou tématikou.
Památnou a nejstarší budovou v obci je kostel sv. Michaela, jehož nejstarší část pochází ze 13. století, kdy se datuje první písemná zmínka o obci. Neméně významnou budovou v obci je tzv. Rezidence – bývalé reprezentační sídlo brněnských augustiniánů z r. 1742, kteří nemalou měrou přispěli k rozvoji vinařství v obci. Na zdejší Rezidenci působil např. pokrokový opat Cyril František Napp a zakladatel nauky o dědičnosti Gregor Johann Mendel. S vinařstvím je spojená i dochovaná stavba tzv. Loydrova sklepa z r. 1745, která byla součástí majetku augustiniánů.
V současné době se pěstováním vinné révy a vinařstvím zabývá řada občanů a soukromých společností.